Kuidas lastega kodus olles edukalt tööd teha?

KUIDAS LASTEGA KODUS OLLES EDUKALT TÖÖD TEHA?

Koroonaviiruse levik sunnib kõikjal lapsevanemaid kodus töötama. Kui kodus produktiivselt töötamine on sulle väljakutse, võivad abiks olla need nipid kodus täiskohaga töötavatelt emadelt.

Kui mõte lapsega kodus olles töötamisest tundub sulle hirmutav, siis sa pole üksi. Lapsed nõuavad ööpäevaringselt tähelepanu ja nendega tegelemine paralleelselt konverentsikõnede, lõputute meilide ja tähtaegadega pole naljaasi.

Kahjuks on see koroonaviiruse leviku tõttu paljude lapsevanemate reaalsus. Suure viiruse levikuga aladel julgustavad tööandjad töötajaid kodukontorisse jääma. Mõned koolid on õppetöö määramata ajaks katkestanud ja tuhanded inimesed, kes on potentsiaalselt haigustekitajatega kokku puutunud, on pidanud jääma kaheks nädalaks eneseisolatsiooni.

Selle tulemusel tuleb perega kaks nädalat koduseinte vahel veeta ja võimalikult vähe välismaailmaga kokku puutuda, kuid samal ajal tuleb püüda oma töödega graafikus püsida. Siiski, paanikaks pole veel põhjust! Rääkisime emade ja ekspertidega, kes on leidnud parimad viisid, kuidas saada osavalt hakkama samaaegselt nii kodus töötamise kui ka emaks olemisega. Siin on nende produktiivsuse nõuanded kodus töötamiseks.

Koosta päevaplaan

Oluline on oma päeva tegevused hoolikalt ära planeerida, sealhulgas konkreetsed tööajad. Mitu tundi sa planeerid sellel konkreetsel päeval tööd teha? Mis hetkedel sa kõnesid teed? Mida sa saad teha samal ajal kui su poeg või tütar teises toas värvib? Jõuad rohkem valmis, kui töötad nutikamalt, mitte rohkem, ütleb kahe lapse ema Christine Durst, kes on kodust tehtava töö leidmisega aitava saidi ratracerebellion.com üks asutajatest.

Üheks kodust töötamise plussiks on paindlikkus, eriti kui oled iseenda ülemus. Kui su poeg või tütar töö tegemiseks määratud ajal ringi rahmeldab ja õues on ilus ilm, saab tööülesanded sinnapaika jätta ja õue mängima minna. Hiljem, kui su väikseke on maha rahunenud, saad tööasjadega jätkata.

Kui töötad kellegi alluvuses, leppige kokku, kui mitu tundi sa kodukontoris igapäevaselt tööd teed. Nii mõnigi tööandja võib mõista, et kodukontoris on keeruline traditsioonilise töögraafiku järgi töötada.

Kasuta ära uinakuaega

Kasuta lapse päevast uinakuaega arukalt. Ükskõik kas su laps magab ühe tunni või kolm tundi,

kasuta seda aega, et lõpetada täielikku keskendumist nõudvad töö-ülesanded, ütleb kahe lapse ema ja vabakutseline kirjanik Erin O’Donell, kes sageli planeerib tööga seotud telefonikõned 20-kuuse Jonase uinaku aega.

Kui Jonas pole mingil põhjusel väsinud, paneb ema ta koos raamatutega oma voodisse ja sulgeb ukse. „Tavaliselt saan umbes 20 minutit tööd teha, enne kui ta rahutuks muutub,“ ütleb ta. Juhuks kui Jonas peaks keset töökõnet üles ärkama ja nutma hakkama, on O’Donell end treeninud üle olema soovist kõne ära panna ja lapse juurde joosta. „Tema nutu kuulmine teeb pisut haiget,“ räägib ta. „Kuid see ei tapa mind – ega last.“ Pealegi ta usub, et on oluline, et laps õpiks iseennast rahustama.

Hoia ema ja ärinaise rollid eraldi

Kui sa ei õpi ema ja ärinaise rolle eraldi hoidma ja kummalegi rollile paika pandud aegadel oma täit tähelepanu koondama, ei tunne sa kunagi, et täidaksid kumbagi neist hästi. Et ülejäänud pereliikmetest vaimselt eralduda, tekita eraldi kontoriala, soovitab kahe lapse ema Lauren Kohl Newtonist Massachusettsis. Ta töötab töökohaks ümber ehitatud garderoobis, mis on lastevaba ala ja seega aitab tal ülejäänud majast eralduda. Ta ütleb, et kui pesukorv musta pesuga pole nägemisulatuses, on tal lihtsam töölaua ääres püsida ja jätta pesu pesmine hilisemaks.

Lisaks aitab garderoobi ukse sulgemine end pärast töötamist tööst ja sellega seonduvast eraldada.  Kui sul pole kontorit, proovi teha nimekiri kõigest, mis järgmisel päeval ära teha tuleb, jäta see oma kirjutuslauale ja mine selle juurest minema. „Tee midagi selleks, et saaksid töö n-ö välja lülitada,“ ütleb Durst, kuna see aitab kodus töötades produktiivsena püsida.

Paku lastele võimalusi meelelahutuseks

Kodus töötav ema Renee Belbeck Ohiost, kes on ühtlasi rahvusvahelise ühenduse W.O.M.E.N (Women, Owners, Moms, Entrepreneurs, and Networkers) asutaja ja tegevjuht, avastas lihtsa reegli, kui tema lapsed olid alles väikesed: „Kui võimaldan lastele mõnda aega kvaliteetaega, saan umbes kaks tundi tööd teha.“ Ta ütleb, et see reegel kehtib siiani, isegi kui lapsed on 10- ja 6-aastased.

Tal on veel üks lastekeskne nipp: varu paar põnevat mänguasja, mis on mõeldud mängimiseks ainult „emme tööajal“ või planeeri lastele selleks puhuks sõpradega mängimine või filmide vaatamine. Kui su lastel on midagi, mida oodata, tulevad nad väiksema tõenäosusega sinu töötegemist segama. Võid ka tekitada lastele oma kodukontorisse eraldi ala. Nõnda tekib lastele koht, kus nad saavad oma asjadega toimetada. Sina saad samal ajal meilidele vastata.

Ole valmis juhtudeks, kui sind tullakse segama

Kõigil kodust töötavatel emadel on sarnane õudusjutt pajatada: on tähtis telefonikõne, laps tahab Elmot vaadata või on järsku väga näljane. Ülemusel tuleb hiilgavate ideede asemel kuulata lapse vingumist ja ema vabandamist. Mida emad soovitavad? Kui sul on konverentsikõne, siis vaigista oma mikrofon, et vältida ootamatult taustalt kõlava hüüu „Emmmeee!“ sekkumist kõnesse.

Vajadusel palu kelleltki abi

Võid mõelda, et kodust töötades pole vaja, et keegi teine laste järele vaataks, kuid tuleb ette päevi, mil vajad siiski abi – ja selles pole midagi halba (nii kaua, kui sulle pole määratud eneseisolatsiooni). Kui Jonas oli umbes 6-kuune, palkas O’Donell vastutustundliku gümnaasiumiõpilase teda paar korda nädalas kaheks-kolmeks tunniks hoidma. Selle peale kulus poole vähem kui täiskasvanud lapsehoidja palkamisele või lapse lastehoidu viimisele ning O’Donell sai rahus keskenduda meilide saatmisele ja telefonikõnede tegemisele.

Teine viis, kuidas laste hoidmist taskukohaselt korraldada: palgake koos teiste töötavate emadega kamba peale lapsehoidja, kes kõiki lapsi korraga hoiab. Võite ka lihtsalt kokku saada ja kõik koos tööd teha ning lapsed saavad samal ajal mängida. „Leidsin, et kui lapsel on külas sõber, kellega mängida, on ta sellest piisavalt pikka aega haaratud, et saaksid teha tööülesandeid, mille tegemiseks pole vaja haudvaikust,“ räägib vabakutseline kirjanik Melissa Dutton Ohiost. Mõnikord hoidsid nad paar tundi nädalas kordamööda teineteise lapsi. „Ma teadsin, et ka tema töötab kodust, nii et pakkusin, et võin esimene kord tema last hoida, nii see käima läkski.“

Ka sinu partner saab olla suureks abiks. Samuelsoni õpetajast abikaasa jõuab koju 15.30 ning võtab lastega tegelemise üle. Ta viib nende kaks last parki ja valmistab hiljem õhtusöögi. Samal ajal saab Samuelson oma ülesannete nimekirja läbi kriipsutada ning hiljem rahulolevana perega ühineda. Kui su partner jõuab töölt koju pärast õhtusööki, palu temalt abi laste magama panemisel – nii saad vähemalt tund aega tööd teha, enne kui lapsed hüüavad: „Emmeee!“ Ja kui nad seda lõpuks teevadki, saad nende juurde minna rahulikuma meelega, sest tööhulk on kontrolli all.

Allikas: https://www.parents.com/parenting/work/life-balance/how-to-master-being-a-work-at-home-mom/