17 STRATEEGIAT, KUIDAS LASTEGA KOOS KODUS OLLES TÖÖD TEHA
Kui varem ehk arvasid, et väikeste lastega kodus olemine ja töötamine on parem kui iga päev kontorisse sõitmine, siis oled praeguseks tõenäoliselt oma meelt muutnud, kirjutab ema ja portaali TheSimpleDollar kaasautor Allison Martin.
Ma armastan oma lapsi väga, aga kui ma istun laua taha ja püüan mõnda tähtsat tööd teha, siis võivad nad tihtipeale väga tülikaks muutuda. Tundub, et neil on sisemine nupp, mis käivitub koos minu sülearvuti kaane avamisega!
Enne kui ma otsustasin kõige nooremad lapsed lapsehoidja kätte usaldada, oli väga raske väikelapse kõrvalt ka oma tööasju ajada. Olen aastaid kasutanud erinevaid nippe, kuidas tähelepanu hoida ja segajaid vähendada. Lõpuks sain aru, kuidas edukad inimesed oma tööd ka sellises olukorras suudavad ära teha. Ilma meeleheitesse sattumata.
Allpool on välja toodud nimekiri taktikatest, mida ma soovitan juhul, kui sul on raskusi kodus laste kõrvalt töötamisega.
1. Ole realistlik
Kui su lapsed nõuavad tööväliselt pidevalt tähelepanu, siis kas usud, et töö ajal istuvad nad tunde vaikselt nurgas ja joonistavad, mängivad või tegelevad nutiseadmega? Terve selle aja, kui sa tööd teed?
Ka täiskasvanuna juhivad mitmed kõrvalised asjad mu tähelepanu töölt kõrvale – olgu selleks telefonikõned, tekstisõnumid, meilid või sotsiaalmeedia. Selleks võib olla ka pirn, mis mu peas järsku põlema läheb! Ära unusta, et oled oma laste jaoks nende kõige huvitavam atraktsioon.
2. Räägi oma lastega
Kui lapsed on juba piisavalt vanad, et endale ise tegevust leida, siis tuleb nendega pidevalt rääkida. Selgita, et sul on vaja terve tööpäeva jooksul keskenduda ning on hea, kui sul on võimalikult vähe segajaid. Ütle lastele, et nad on osa meeskonnast ning nende eesmärk on hoida ema või isa produktiivsena.
3. „Hädaabiõppused“
Praegusel ajal ei ole midagi piinlikumat, kui lapse järsk karjumine konverentsikõne ajal (seda on ka minuga juhtunud). Õnneks oli klient tookord mõistev. Selleks, et taolist riski vähendada, harjuta erinevaid stsenaariume läbi. See ei garanteeri midagi, aga olukorra tekkimisel aitab see sul sellega paremini toime tulla.
Me harjutame näiteks selliseid stsenaariume:
- Kui telefon heliseb ja ema läheb kontorisse kõnet vastu võtma, siis kas sa jooksed talle järgi või istud kenasti maha ja ootad, kuni kõne on läbi?
- Kui ma jätan millegipärast ukse lahti ja sa otsustad poole kõne pealt ruumi siseneda, siis kuidas sa reageerid?
- Kui ema vaatab arvutiekraani keskendunult ning teeb tööd, kas sa hakkad kohe oma nõudmisi esitama või küsid viisakalt, kas emal on sinu jaoks praegu aega
4. Premeeri neid
Sea oma lastele eesmärke, mis aitavad neil tegevuses püsida. Kui nad eesmärgi täidavad, siis premeeri neid. Ma alustasin selle strateegiaga umbes kaks aastat tagasi ja seni on see edukalt töötanud. Olgu selleks 30 minutit pargis mängimist, popkorn või filmi vaatamine, siis reeglina on nad sellest väga huvitatud. Lisaks sellele saan ma planeeritud ajal veeta oma lastega tööpäeval kvaliteetaega.
5. Loo „kodukontori“ ala
Kindlasti ei ole soovitatav ennast töö ajal lastest täielikult eraldada, kui mitte keegi nende järele ei vaata. Samas ei ole heaks tööruumiks ka köök ja seal olev laud. Leia oma kodus koht, eelistatavalt eraldi uksega ruum, mis võimaldab sul oma töödokumente organiseerida ja fookust hoida. Samuti võiks seal olla võimalikult vähe segajaid.
6. Tööta vajadusel ka öösel
Nagu öeldakse – rasketel aegadel on vaja võtta kasutusele „raskemad“ meetmed. Kui sul on olnud raske päev ning peagi saabub tähtsa töö tähtaeg, siis ole valmis ka öösel töötama. Enne seda tee aga kiire uinak, mis võimaldab sul pikaks ööks energiataset üleval hoida. See ei tohiks saada aga harjumuseks, sest unepuudusel on negatiivsed kõrvalmõjud, näiteks produktiivsuse langus. Ma pean tunnistama, et töötan öösel vähemalt ühe korra nädalas. Tavaliselt võtan järgmisel päeval taastumiseks ka paar tundi rohkem puhkust.
7. Kasuta oma aega nutikalt
Kas sul on praegu imik või väikelaps, kellega sa pead tegelema? Uinakud võivad olla osa nende päevasest rutiinist, aga sina ei pea sama tegema. Tunnine uinak võib tunduda ahvatlev, aga hoia fookust ning ära mine magama. Sa võid üllatuda, kui palju on sul võimalik korda saata ajal, mil lapsed päeval magavad.
Kui minu noorem laps oli alles imik, siis mu päevarütm läks täiesti sassi. Samas olin ma loonud omale nimekirja tegevustest, mida on mul võimalik lapse uneajal teha. Ma ei pannud sinna nimekirja midagi väga kiireloomulist, sest vahel võis laps ka otsustada oma tavapärasest rutiinist väljuda. Ei olnud sugugi harv juhus, kus ta tavapärasel ajal ei maganud.
8. Ole paindlik
Kui helde sõber või sugulane otsustab sulle ootamatult külla tulla ning lastega ise tegeleda, siis kasuta seda võimalust täielikult ära. Lõpeta pooleliolevad tööd ning keskendu uutele projektidele.
Kui minu naabruskonna sõbrad tulevad mulle külla, siis nad teavad minu rutiini. Kuigi mulle meeldiks töö kõrvale jätta ja nendega kohe midagi põnevat ette võtta, siis töö vajab ikkagi tegemist. Seega keskendun ma sellele ning lükkan sotsiaalsed tegevused edasi. Pealegi – kui sul on kogu töö tehtud, siis on palju mõnusam välja minna ja inimestega suhelda.
9. Palu oma perelt ja sõpradelt abi
Kui sa oled sellel teekonnal üksi, eriti suvekuudel, siis ära karda abi küsida neilt, kes on valmis seda pakkuma. Me kõik armastame oma lapsi, aga suveks on vaja ettevalmistusi teha ning aega juhtida nõnda, et me saaksime oma lastest samuti puhkust.
Lepi oma sõprade ja sugulastega kokku, et korraldate lastele erinevatel päevadel üritusi, kus kõigi lapsed osalevad. Kõik saavad sellese panustada võrdselt. See tähendab, et lastel on nendel päevadel piisavalt tegevust ning ülejäänud vanemad saavad tööpäeva lõpuni keskenduda oma tööle. Minu jaoks on selline strateegia olnud väga edukas.
10. Leia aega ka laste jaoks
Kas lapsed otsivad töö ajal pidevalt sinu tähelepanu ning segavad keskendumist? Vahel on hea sellises olukorras teha paus ning lastega tegeleda. Selle pärast ei pea end süüdi tundma. Mine lastega koos rattaga sõitma, vaata filmi, valmista küpsiseid, mine jalutuskäigule või mängi midagi põnevat. Vahet ei ole, millise tegevuse sa valid – su lapsed on tänulikud ning loodetavasti hakkavad sinu enda aega austama.
11. Loo tegevuste nimekiri
Minul ja mu vanimal pojal on üks igapäevane rutiin, mida me teeme siis, kui kooli ei ole – ma pakun talle põnevaid ja õpetlikke tegevusi või lasen tal mõned enda lihtsamad tööülesanded ära teha. Nendeks võivad olla näiteks minu töölaual olevate paberite kordaseadmine või andmete sisestamine.
Kui sul on pärast laste koolist naasemist jätkuvalt vaja tööd teha, siis kutsu nad enda laua juurde. Anna neile võimalus oma lemmikraamatut lugeda või kodutööd teha. See peaks andma sulle 30 minutit lisaaega, et oma tööasjadega lõpetada.
12. Planeeri ette
Projekti jaoks mineva aja arvestamisel lisa alati mõni tund juurde ning ära oota alustamisega viimase hetkeni. Kui võimalik, siis sea omale enda tähtajad, sest sa ei tea kunagi, milliseks võib järgmine päev koos lastega kujuneda.
Minu jaoks on olnud taoline enesedistsipliin väga raske. Asjade edasilükkamine on mind alati iseloomustanud. Ma olen kõige efektiivsem siis, kui ma kihutan ajaga võidu. Lapsevanemaks saades kahjuks see nii enam ei tööta. Sain oma õppetunnid kätte.
Umbes aasta tagasi juhtus minu vanima pojaga koolis õnnetus, mis maksis mulle tööpäevast neli tundi – peale seda oli tähtaegadega sammu pidada väga raske. Muidugi on mu poja heaolu tähtsam kui mõni projekt või klient, aga see intsident tekitas väga palju peavalu ja liigset kohvijoomist. Seda stressi oleksin planeerimisega saanud vältida.
13. Tekita oma tööruumi mängunurk
Osade laste jaoks on tähtis lihtsalt see, et sa nende lähedal oleksid. Kui sinu laps on selline, siis võid oma tööruumi vabalt luua mängunurga, kus laps saab päeva jooksul tegutseda. Pane sinna lapse lemmikmänge, elektroonikat ja mänguasju. Esimese lapsega mul see strateegia nii hästi ei töötanud, aga teise puhul juba töötas.
Meie väiksel mängualal on lõikepaberit, kleepse, pastellid, käärid ning markerid, sest mu lastele meeldib avastada enda kunstilist poolt. Ja et muuta see lõbusamaks, küsin ma osa tööde „kodukontori galeriisse“ ülesriputamiseks luba. Üks idee on veel laadida internetist alla töölehed, printida need välja ja anda lapsele lahendamiseks.
14. Hakka varem ärkama
Oma tööpäevast maksimumi saamiseks ärkan vara. Ma ärkan lastest varem ja see annab ideaalse võimaluse osad tööülesanded rahus ära teha. Kui ma ei soovi hommikul kell viis tööga kohe alustada, kasutan hommikust aega oma tegevuste organiseerimiseks ja majapidamistöödeks. Mingil hetkel tuleb need tööd ju ära teha. Miks mitte hommikul, kui keegi sind ei sega?
15. Palka lapsehoidja
Kas oled jõudnud punkti, kus töö ja eraelu tasakaalustamine ei tule enam välja ning lastega ei ole enam nii palju energiat tegeleda? Viimase abinõuna võib palgata lapsehoidja, kes hoiab lapsi mõned tunnid
päevas tegevuses.
16. Tööta ka nädalavahetusel
Kui sa oled mitmest tähtajast üle ning tööd vajavad lõpetamist, siis tule näiteks laupäeva või pühapäeva hommikul vara üles. See on kindlasti ohverdus, aga vähemalt ei pea sa uuel nädalal vanade asjadega tegelema. Samal ajal võivad uued tööd peale tulla. Selleks, et nädalavahetusel ennast tööle panna, sea endale selle eest preemia – näiteks vaba päev või sõpradega väljaskäik.
17. Hoolitse ka enda eest
Laste ja tööelu vahelise tasakaalu leidmine võib olla väga raske ülesanne. Vahepeal tuleb ka enda eest hoolitseda – näiteks võid minna sööma oma lemmikrestorani või välja lõbutsema. Muidugi tuleks kõike teha mõistlikult. Kui mu abikaasa suudab mind arvuti tagant ära saada, siis lähen ma tavaliselt spaasse või sõbrannadega minipuhkusele.
Püüa läbipõlemist vältida, sest sellega võib kaasneda palju vaimseid probleeme. Kõige tähtsam on edasi minna – laste vanemaks saades muutub kõik lihtsamaks.
Allikas: https://www.thesimpledollar.com/make-money/17-strategies-to-survive-working-from-home-with-children/